A stratégia készítői az önkormányzat vezetőivel történt egyeztetés alapján olyan fejlesztési dokumentációt kívántak készíteni, amely a község lakosságának tényleges szükségletein, a gazdasági- társadalmi adottságain és lehetőségein alapszik, illetve az Európai Unió és a Román Köztársaság forrásfinanszírozási mechanizmusán alapuló, reálisan megvalósítható fejlődési irányokat jelöl ki.
A fejlesztési stratégia középpontjában a társadalmi és környezeti fenntarthatóság áll, amelynek alapvető feltételeként jelenik meg a térség versenyképességének és globális beágyazódásának erősítése, a partnerség – a térségi együttműködés erősítése és helyi/térségi döntések társadalmasítása –, valamint az esélyegyenlőség elvének érvényesítése.
A község fejlődésében – amint az a fentiekben vázolt jövőképből kitűnik - a klasszikus piaci mechanizmusok mellett fontos szerepet kapnak a térségi szereplők annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés a társadalom minél szélesebb rétegeinek biztosítson javuló életkörülményeket. Ebben a jövőképben fontos szerepet kap a társadalmi kohézió, a kötődés erősítése, a hálózatépítés.
A célrendszerben meghatározott fejlesztési stratégia valós lakossági igényeken alapul. Abban az önkormányzati-, vállalkozói és civil szféra képviselőivel egyeztetett elképzelések kerültek megfogalmazásra. A prioritások olyan célok megvalósítására térnek ki, melyekhez támogatási források is hozzárendelhetők lesznek, azaz megvalósíthatóságuk esélye reális. A prioritásokhoz tartozó konkrét projektelemek meghatározására az igények teljes feltárását követően kerülhet sor. Ehhez szükség van a lehetséges együttműködő partnerek további feltérképezésére.
A fejlesztési stratégia messzemenően figyelembe veszi a Románia Nemzeti Fejlesztési Tervében (NFT) megfogalmazott stratégiai céljait, amelyek "egy versenyképes, dinamikus és fejlődő Románia" létrehozására irányulnak, illetve az NFT globális céljaként meghatározottakat, miszerint: Románia és az Európai Unió tagállamai között tapasztalható szociális és a gazdaságfejlesztési különbségek csökkentése a legfontosabb feladat. A stratégia pontosan azokon a területeken fejti ki hatását, melyeket az NFT specifikus céljai is kijelölnek:
- A román gazdaság versenyképességének növelése hosszú távon,
- Az alapvető infrastruktúra fejlesztése az európai szabványok szintjére,
- A humán tőke fejlesztése és hatékonyabb kihasználása Romániában.
A stratégia a következő konkrét pontokban illeszkedik az NFT operatív programjaihoz:
Regionális Operatív Program
- Helyi közlekedési infrastruktúra javítása
- Szociális infrastruktúra fejlesztése
- Helyi üzleti környezet javítása
- Helyi turizmus fenntartható fejlesztése
Gazdasági Versenyképesség Operatív Program
- Innovatív termelési rendszer kialakítása
- Gazdasági versenyképesség növelése kutatások- fejlesztések támogatásán keresztül
- Privát és közszféra információ és kommunikáció technológiához való hozzáférése
- Energiafelhasználás hatékonyságának növelése, az energiarendszer fenntartható fejlesztése
Környezetvédelmi Operatív Program
- Az ivó- és szennyvízhálózatok modernizálása és kiterjesztése
- Komplex hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztése
Humánerőforrás- fejlesztési Operatív Program
- Oktatás és felkészítés a tudásalapú társadalom kialakításának és fejlődésének érdekében
- A munkaerőpiac összekapcsolása az életfogytig tartó tanulással
- A munkaerő, illetve a vállalkozók alkalmazkodó készségének növelése
- A munkaügyi szolgáltatások modernizálása
- Aktív foglalkoztatáspolitikai intézkedések promoválása
- Társadalmi beilleszkedés segítése
Infrastruktúra Fejlesztési Operatív Program
- Közlekedési infrastruktúra fejlesztése
Nemzeti Vidékfejlesztési Terv – A mezőgazdaság és az erdőgazdálkodási ágazat versenyképességének javítása
- Felnőttképzés, információszórás, tudásmegosztás
- Fiatal gazdálkodók támogatása
- Tanácsadói szolgáltatások igénybevételének támogatása
- Agrárgazdaságok modernizálása
- Erdők gazdasági értékének növelése
- Mezőgazdasági és erdőgazdálkodási termékek hozzáadott értékének növelése
- Mezőgazdasági és erdőgazdálkodási tevékenységek fejlesztéséhez és alkalmazkodásához kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések
- Az önellátó- és félig önellátó gazdaságok támogatása
- Termelői szövetkezetek létrehozásának támogatása
NVT – A vidéki környezet javítása
- Mezőgazdasági területek első erdősítése
NVT – Vidéki életminőség javítása és a gazdasági tevékenységek diverzifikálása
- Vállalkozások létrehozása és fejlesztése
- Turisztikai tevékenységek támogatása
- Falufelújítás, vidéki kulturális örökség megőrzése és ápolása, gazdasági és lakossági alapszolgáltatások javítása
A fejlesztési prioritások megfelelnek a Maros megye 2007- 2013 közötti időszakra szóló fejlesztési programjában foglalt irányelveknek az egyes fejlesztési zónákra vonatkozóan. Ezen dokumentum minden fejlesztési egység tekintetében kiemelt területnek tekinti a szennyvíz és ivóvíz hálózat kiépítését, a szennyvíz tisztítását, a közlekedési infrastruktúra felújítását, az egészségügyi intézmények fejlesztését. Ezen területek a kistérségi stratégiának is meghatározó elemei. A Maros megyei fejlesztési program ezen túlmenően az egyes zónákra vonatkozóan a következő feladatokat emeli ki:
Keleti zóna: (Dózsa György, Dózsa György, Nyárádmagyarós, Nyárádszereda, Backamadaras, Csíkfalva)
l egészségügy: gondozói központok fejlesztése, létrehozása; egészségügyi létesítmények modernizálása, felszerelése, felújítása;
l városi infrastruktúra: csatornarendszer építése, bővítése, felújítása; a gázhálózat és ivóvízhálózat bővítése; szennyvíztisztítók építése; épületek és közterületek felújítása és modernizálása; a közlekedési infrastruktúra modernizálása, felújítása;
l szociális munka: épületek építése, felújítása, szociális központok berendezése, felszerelése;
l egyéb: a földcsuszamlástól sújtott területek rendbetétele, megelőző intézkedések evvel kapcsolatban; a romák helyzetének jobbítása.
Az elkészült községi fejlesztési stratégia tartalmazza a megyei fejlesztési prioritásokat, fejlesztési területeinek integrálásával túl is mutat azokon. Emellett a stratégia teljes összhangban áll a Nyárádmente kistérség fejlesztési stratégiájával, az abban szereplő térségi fejlesztési irányok figyelembe vételével készült.
A Nyárádmente Kistérség fejlesztési stratégiája a községek összehangolt fejlesztését alapozza meg a térség fejlődésének hatékonyságát tartva szem előtt.
A stratégia a célok elérése érdekében megfogalmazza egy Kistérségi Tudás- és Felnőttképző Központ, egy Kistérségi Fejlesztési és Tanácsadó Központ, egy Kistérségi Agrárinnovációs Központ, egy Kistérségi Turisztikai Központ, illetve egy Kistérségi Civil Központ létesítését.
Dózsa György község stratégiája a költségtakarékosság és a maximális hatékonyság elérése érdekében ezen kistérségi centrumokhoz történő csatlakozás révén biztosítja a lakosság számára a hiányzó innovációs szolgáltatásokat.